11. RADOMSKI FESTIWAL JAZZOWY. KONCERT GALOWY

 

Na koncert piosenek „Kabaretu Starszych Panów" w aranżacji jazzowej serdecznie zaprasza Beata Drozdowska wraz z zarządzanym przez siebie zespołem pracowników. Lorze Szafran towarzyszyć będą: Wojtek Gogolewski na fortepianie; Dariusz Szymańczak na basie oraz Sebastian Frankiewicz na perkusji. Manager – Tomasz Koperwas, Septyma. 

Organizatorzy imprezy dziękują zwłaszcza: Zespołowi Szkół Muzycznych oraz RADPECOWI S.A.

 

 

Piosenka jest dobra na wszystko…

 

Piosenka jest dobra na wszystko, pod warunkiem jednak, że jak w Kabarecie Starszych Panów - brzmi niepowtarzalnie, dowcipnie, a w dodatku wykonana zostanie z najwyższym kunsztem aktorskim.

 

Wykonawcami piosenek z Kabaretu Starszych Panów - najwybitniejszego polskiego osiągnięcia artystycznego w dziedzinie rozrywki telewizyjnej - obok autorów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego byli m.in. Wiesław Michnikowski, Kalina Jędrusik, Wiesław Gołas, Irena Kwiatkowska.

 

Tym razem na scenie pojawia się nowa propozycja: koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w aranżacji jazzowej. Znakomite szlagiery stanowią kanon osiągnięć polskiej kultury rozrywkowej. Wyborny smak i inteligentny humor tekstów Jeremiego Przybory w połączeniu z pięknymi, słowiańskimi melodiami Jerzego Wasowskiego to prawdziwe perły polskiej piosenki. Ich melancholijny dystans, niedzisiejsza elegancja, urokliwy romantyzm, wrażliwość na barwę słów zachwycają do dziś.

 

Patrząc na twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, powiedzieć należy, że zajmuje ona w naszej kulturze miejsce wysokie i całkowicie odrębne, że sukces tej twórczości jest ogromny, bo po artystach z „Kabaretu Starszych Panów" sięgają po te tytuły artyści młodszych pokoleń. Jest rzeczą oczywistą, że ogromna w tym zasługa zarówno autora tekstów - Przybory, jak i kompozytora - Wasowskiego. Wasowski komponując do tekstów Przybory, interpretował je muzycznie, umiał podkreślić, uwypuklić żart w zawarty tekście, wydobyć zadumę i liryzm.

 

A przy tym te melodie są tak piękne że sięgają po nie najwybredniejsi muzycy jazzowi, grający je jako tzw. standardy. Jeden z tych muzyków powiedział kiedyś, że gdyby Jerzy Wasowski żył w USA, to nazywałby się George Gershwin. Parafrazując to powiedzenie, można rzec, że gdyby Jeremi Przybora pisał np. po francusku, to wymieniano by go jednym tchem obok Brassensa czy Brela.

 

Ale Przybora pisze po polsku i jest Poetą słowa śpiewanego. To on wraz z Jerzym Wasowskim podnieśli polską piosenkę do rangi zjawiska artystycznego najwyższej próby.

 

 

Urokliwe kompozycje z „Kabaretu Starszych Panów" śpiewa gwiazda sceny jazzowej Lora Szafran, uważana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych. W 1986 roku ukończyła z wyróżnieniem wydział muzyki jazzowej i rozrywkowej prestiżowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka związała się z grupą „Walk Away", której została wokalistką. W 1984 i roku zdobyła pierwszą nagrodę podczas międzynarodowych spotkań wokalistów jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracuje z jedną z najlepszych polskich formacji modern-jazzowych New Presentation. Z tą właśnie grupą zarejestrowała dwie płyty, „Lonesome Dancer" i „You've Changed".

 

Lora Szafran wiele razy brała udział w Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, występowała w radiu, przedstawieniach i programach telewizyjnych. Wielokrotnie zwyciężała w plebiscycie Jazz Forum w kategorii wokalistka roku.

 

Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do śpiewania jazzu. Brała udział i zdobywała nagrody na wielu festiwalach, min. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '90 (Grand Prix), Festiwalu FIDOS w Los Angeles oraz festiwalach w Bregenz w Austrii w 1990 r. (III miejsce) i Cesme w Turcji w 1991 r. (I miejsce). Owocem pozajazzowych fascynacji Lory Szafran są też dwie płyty: popowa „Head Up" z 1991 r. i „Only Chopin" z 1994 r., na której znalazły się nowoczesne aranżacje muzyki Chopina.

 

Z fenomenem piosenek Wasowskiego zmierzył się znakomity muzyk i aranżer Bogdan Hołownia, jeden z najpopularniejszych polskich pianistów jazzowych, akompaniator gwiazd polskiej sceny. Jest redaktorem pierwszego zbioru piosenek z „Kabaretu Starszych Panów" i wielu innych, mało znanych kompozycji Jerzego Wasowskiego.

(Na podstawie opracowania Karola Obremskiego – www.loraszafran.pl)