13. Radomski Festiwal Jazzowy

 

14 listopada (piątek) 2014r., godz. 18.00, Traugutta 31/33

 

KASIA KOMOREK JAZZ BAND


Bilety 10 złotych, sprzedaż w dniu koncertu i w miejscu, w którym się odbywa

 

Choć zespół tworzą muzycy z całego kraju, wyposażeni w liczne międzynarodowe doświadczenia, warto podkreślić zaangażowanie radomskiego muzyka, perkusisty Ryszarda Kupidury, w tej edycji Festiwalu występującego w roli ambasadora formacji. Bębniarz ma na swym koncie ponad 35 lat doświadczeń scenicznych, na które składają się występy zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Współpracował z zespołem Grażyny Łobaszewskiej czy Maanamem. Przez wiele lat z różnymi muzykami grywał na pokładach statków pasażerskich wykonujących dalekie połączenia międzykontynentalne. W historii Radomskiego festiwalu Kupidura zaistniał także w 2011r. W zespole usłyszymy również następujących wykonawców:

 

Michał Szkil – pianista, kompozytor i aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu nagród, między innymi 1. miejsce podczas 50. Jazz nad Odrą i grand prix na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2013 oraz na przeglądzie zespołów jazzowych w Gdyni. Koncertuje w najlepszych klubach jazzowych w Polsce z wybitnymi muzykami, jak Piotr Baron, Maciej Sikała czy Piotr Wojtasik

Marek Kądziela – gitarzysta, absolwent Gitary Jazzowej i Kompozycji na The Carl Nielsen Academy Of Music w Danii, laureat wielu nagród i wyróżnień, kompozytor i aranżer. Jego publikacje płytowe, uchodzą według magazynu „Jazz press” za zjawiskowe i oryginalne.

Maciej Kądziela – saksofonista, student Akademii Muzycznej w Danii, laureat wielu nagród i wyróżnień, kompozytor i aranżer, jego pierwsza solowa płyta została przyjęta w środowisku niezwykle entuzjastycznie.

Krzysztof Błaszkiewicz – kontrabasista, koncertmistrz Filharmonii Świętokrzyskiej, prowadzi sekcję kontrabasistów, nauczyciel w szkole muzycznej w klasie kontrabasu

Katarzyna Komorek – od wielu lat wokalistka wielu zespołów o różnych stylistykach muzycznych

Reasumując: największa liczbowo formacja goszcząca podczas 13. RFJ, a w dodatku jedyna z przedstawicielką płci pięknej w roli głównej. 

 

 


 

 

15 listopada (sobota) 2014r., godz. 18.00, Traugutta 31/33

 

NEW BONE


Bilety 10 złotych, sprzedaż w dniu koncertu i w miejscu, w którym się odbywa

 

Krakowski kwintet jazzowy złożony z utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dzidzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Zespół powstał w 1996r. z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 r. Kolejne płyty ukazały się w latach 2009 i 2012. Po nagraniu trzech autorskich, świetnie przyjętych albumów, zespół New Bone po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się na przygotowanie projektu zawierającego w całości muzykę innych artystów. Materiał, który zespół będzie prezentował na koncertach, obejmuje utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów - Henryka Warsa i Bronisława Kapera we współczesnych, jazzowych aranżacjach. Warto zaznaczyć, że przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych – Dominik Wania (nowy członek zespołu New Bone), Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński. 

 

Opinia Jarosława Śmietany z Jazz Forum 7-8/2012:

Zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę, w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy szacunkiem dla tradycji a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym. To cechuje tylko artystów z najwyższej półki.

 

Skład zespołu:

Tomasz Kudyk – trąbka, flugelhorn 

Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy

Dominik Wania – fortepian

Maciej Adamczak – kontrabas

Dawid Fortuna - perkusja