14. Radomski Festiwal Jazzowy.

 

23 października 2015 (piątek), 19.00, ul. Żeromskiego 56 wstęp wolny

 

Radomska Formacja Łukasza Tretera w projekcie „Nalepa”.


Inspiracją dla formacji jest twórczość Tadeusza Nalepy (1943 - 2007) – polskiego kompozytora, gitarzysty, wokalisty, harmonijkarza i autora tekstów.

Łukasz Treter – przedstawiciel radomskiego środowiska muzycznego, związany między innymi z zespołem Alicetea.

 

Skład projektu:

Mateusz Klimek - wokal

Agnieszka Niewczas - instr.klawiszowe

Piotr Dusza - perkusja

Michał Polański - gitara

Łukasz Treter - bas 

 

 

24 października 2015 (sobota), 18.00, ul. Żeromskiego 56

 

MACIEJ FORTUNA - SŁOWIAŃSKI

Bilet wstępu 10 złotych, dostępny w dniu i w miejscu koncertu


Maciej Fortuna (PL)- trąbka, elektronika, instrumenty różne ( eufonium, okaryna, fluegelhorn, piano fender rhodes )

Wojciech Świeca (PL)- bass

Marina Terlecka (UA)- bandura, śpiew

Andrzej Konieczny (PL)- perkusja, elektronika

 

O zespole: 

Zespół Macieja Fortuny to międzynarodowa formacja młodych artystów patrzących na muzykę inaczej niż poprzednie generacje. Dzięki związkom ze współczesną muzyką młodego pokolenia ich przekaz pozostaje świeży i komunikatywny. Receptą na komunikatywność stało się w tym przypadku całkowite przyzwolenie na różnorodność i łączenie stylistyk w obrębie jednego projektu. Dzięki tej zmianie muzyka zespołu stała się prawdziwie uniwersalna.

Tworząc dla zespołu poszczególne kompozycje Maciej Fortuna inspirował się głównie dziełem Lud Oskara Kolberga, aranżując na nowo spisane w jego księgach pieśni. Dzieło Kolberga do dnia dzisiejszego służy za niewyczerpane, a często i jedyne źródło wiedzy o kulturze muzycznej naszych przodków; przyczynia się także do odrodzenia różnych form kultury ludowej i jej przejawów.

Na program koncertu składają się zarówno najpiękniejsze pieśni wybrane przez Macieja Fortunę z 30 tomów dzieła Lud, jak i kompozycje własne, inspirowane znanymi motywami, głównie z Wielkopolski. Pojawiają się także pieśni innych kultur w instrumentalno-wokalnej interpretacji.

 

Bio:

Maciej Fortuna - polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. W roku 2008 uzyskał tytuł magistra nauk prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dwa lata później uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznaną za wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych.

Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia.

Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in.: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”, a także albumy: „In The Small Hours”, „1”, „LIVE”, „Elektroakustyczna Transkrypcja Utworów Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego”.

Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.

Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi wydawnictwo Fortuna Music.