Czwarta edycja wystawy Mistrz i uczniowie: Maciej Szańkowski i jego pracownie

 

 

Profesor Szańkowski prowadził pracownie rzeźby na dwóch uczelniach: w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (potem ASP) w Poznaniu i na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotowywana wystawa, która odbędzie się w trzech odsłonach, zaprezentuje twórczość profesora w dziedzinie rzeźby monumentalnej i pomnikowej oraz jego dyplomantów z obu uczelni: w pierwszej odsłonie (5 IV – 24 IV) Bożeny Klimek – Kurkowskiej (Poznań) i Marii Wasilewskiej (Toruń); w odsłonie drugiej (26 IV – 15 V) Magdaleny Karłowicz (Toruń) i Dawida Wawrzyniaka (Toruń) oraz w odsłonie trzeciej (17 V – 7 VI) Ewy Kuleszy (Poznań) i Wojciecha Kujawskiego (Poznań). Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo. 

 

 

Ewa Kulesza

Urodzona w 1977 r. w Poznaniu.Studiana Wydziale Malarstwa, Grafiki, Rzeźby i Wydziale Komunikacji Multmedialnej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), 1997-2003. Dyplom w pracowni rzeźby prof. Macieja Szańkowskiego i pracowni rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego oraz w pracowni fotografii dr hab. Krzysztofa J. Baranowskiego. Od 2004 pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jest adiunktem w XIV Pracowni Rysunku.W 2009 r. obroniła pracę doktorską pt.: „Kształty myśli. Język wyobraźni jako istotne narzędzie poznania”. W 2007 roku była stypendystką The Nordic Artists’ Centre. Mieszka i pracuje w Poznaniu i Warszawie.Zajmuje się rysunkiem, instalacją i książką artystyczną.

 

 

Wojciech Kujawski

Urodzony w 1959 r. w Gnieźnie. Studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, 1978-83. Dyplom w pracowni rzeźby prof. Macieja Szańkowskiego i pracowni rysunku prof. Jarosława Kozłowskiego w 1983 roku. Działalność wystawiennicza od 1982 roku. W latach 1984-86 był członkiem grupy artystycznej „Koło Klipsa”. Od 1991 prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1999-2002 był kierownikiem katedry rzeźby, a w latach 2002-2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Rzeźby. Profesor Zwyczajny od 2003 roku. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Twórczość w zakresie rzeźby: zarówno w tradycyjnych, szlachetnych materiałach (brąz, ceramika, drewno) jak i również z materiałów „odpadowych”(makulatura, pakuły, stare deski). Jego prace to zarówno anegdotyczna forma realistyczna jak i metaforyczne maszynerie – instalacje do „łapania absolutu”.

 

 kurator wystawy: Stanisław Zbigniew Kamieński