Malarstwo na tkaninie – Batik

 

Na wystawie prezentowane jest malarstwo na tkaninie, w połączeniu z działaniem batikowym, które powstało w latach 2013 – 2015 r., a autorki prac to studentki studiów stacjonarnych z kierunków Malarstwo oraz Sztuka mediów i edukacja wizualna.

Technika malarstwa na tkaninie, zwłaszcza w połączeniu z batikowaniem, to żmudny i długotrwały proces, wymagający wielogodzinnej pracy i cierpliwości. Płynny wosk lub stearyna (rezerważ), nakładany na podłoże, pozwala tworzyć niepowtarzalne, unikatowe kompozycje.

Zastosowanie batiku daje możliwość wzbogacenia wypowiedzi rysunkowych i malarskich, posługiwania się zróżnicowaną kreską i walorem, budowania ciekawej materii.

Malarstwo na tkaninie nie gruntowanej, oprócz sprawności manualnej i technicznej, uczy dyscypliny w budowaniu kompozycji i łączenia barw. Wielokrotne, laserunkowe nakładanie farb musi być właściwie zaplanowane, ponieważ każde pociągnięcie pędzla pozostawia swój ślad i jest nieodwracalne.

Wybór podłoży wpływa na charakter i estetykę malarstwa. Ta sama barwa, położona na grubym płótnie, inaczej wygląda na jedwabiu, czy lnianej surówce. Biała, bawełniana tkanina jest doskonałym tłem dla kompozycji wielobarwnych, malarstwo na cienkim batyście daje wrażenie witrażu i umożliwia oglądanie obrazu z obu stron. Nawarstwienie tkanin o różnych przezroczystościach tworzy wrażenie ruchu i inną przestrzeń.

Prezentowane na wystawie prace, inspirowane naturą, stanowią szeroką gamę możliwości ekspresji artystycznej, jaką oferuje malarstwo na tkaninie.

Małgorzata Strzelec

 

Uczestniczki wystawy: Jagoda Figurska, Monika Gerszewska, Katarzyna Lubańska - Bartos, Marta Łyżwińska, Marta Michalak, Monika Mieszczakowska, Magdalena Zawadzka