PIOTR SCHMIDT / SCHMIDT ELECTRIC – koncert jazzowy

 

Tworząc materiał drugiego albumu pt. Tear The Roof Off - który na rynku pojawił się 22 maja br. - zespół Schmidt Electric w swych muzycznych poszukiwaniach poszedł o kolejny krok naprzód łącząc nie tylko przestrzenny jazz, funk, fusion czy R’n’B. Obecnie w muzyce Schmidt Electric słychać także mocne wpływy drum’n’bass i elementy hip hopu, a także twórcze zabawy elektroniką. Na płycie znajdują się utwory skomponowane przez lidera zespołu Piotra Schmidta oraz pianistę Tomasza Burę.

 

(…) Na „Tear The Roof Off” aż roi się od świeżych, nowatorskich rozwiązań, które jednak każdorazowo nawiązują do jazzowej tradycji. To płyta o doskonale skonstruowanej dramaturgii, od której trudno się oderwać, niczym od porywającej lektury jaką czytamy „jednym tchem”.(…)

Robert Ratajczak

 

Schmidt Electric - to aktualnie jeden z trzech najlepszych jazzowych zespołów elektrycznych w Polsce (ankieta Jazz Top 2014 magazynu Jazz Forum). Członkowie zespołu to wielokrotnie nagradzani na festiwalach i konkursach muzycznych wybitni młodzi artyści, których łączny potencjał w tym zespole przekracza sumę ich indywidualnych możliwości! Zespół występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i konkursach jazzowych. W ostatnim czasie odniósł ogromne sukcesy na ubiegłorocznych (2014) edycjach „Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu”, „Targi Kielce Jazz Festiwal Memorial to Miles”, oraz tegorocznych „Jazz Od Nowa Festival” w Toruniu, podczas którego zespół wystąpił z gościem specjalnym – kapitalnym kubańskim perkusistą Ernesto Simpsonem i w gliwickim „Jazzie w Ruinach”.

 

Grupa wystąpi w składzie:

Piotr Schmidt – trąbka;

Tomasz Bura (UK) - fortepian, syntezatory;

Michał Kapczuk - gitara basowa;

Sebastian Kuchczyński - perkusja

 

PIOTR SCHMIDT Urodzony w 1985 roku trębacz, kompozytor, lider zespołów i wykładowca. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, Instytut Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia ukończył z wyróżnieniem. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006. Wykłada Historię Jazzu oraz prowadzi klasę Trąbki na AM w Katowicach. Prowadzi klasę Trąbki i Zespoły Muzyczne oraz wykłada Improwizację oraz Harmonię w PWSZ w Nysie. Został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Twórczości Artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2012) oraz nagrodą Okolicznościową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), ponadto kilkanaście razy wygrywał prestiżowe konkursy jazzowe uzyskując nagrody zarówno zespołowe, jak i indywidualne, m.in.:

  • nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2008,
  • nagroda indywidualna na „I’st Tarnów Jazz Contest” 2008,
  • nagroda indywidualna na „Jazz nad Odrą” 2009,
  • III miejsce na „Zmaganiach Jazzowych” w Szczecinie, 2008,
  • Grand Prix na „III Novum Jazz Festival” w Łomży, 2010,
  • nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010.

 

Piotr Schmidt posiada w swoim dotychczasowym dorobku siedem wydanych, autorskich płyt, w tym cztery z zespołem Wierba & Schmidt Quintet, jedną z zespołem Generation Next oraz dwie z grupą Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od 2011 roku Piotr Schmidt znajduje się w pierwszej czwórce jako “najlepszy trębacz jazzowy” w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Ernesto Simpson, Alex Hutchings, Benjamin Drazen, Dante Luciani, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wojciech Karolak, Krystyna Prońko, Wojciech Myrczek, Wojciech Niedziela, Jacek Niedziela-Meira, Grzech Piotrowski, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Piotr Baron, Kazimierz Jonkisz, Michał Barański czy Wiesław Pieregorólka.