PRUS przy Kochanowskim. Narodowe czytanie 2015. – „Lalka”

 

Główny cel akcji zainicjowanej w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, to popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Do czytania „Lalki” w tegorocznej edycji tak, w liście skierowanym zarówno do Prezydenta Miasta Radomia, jak i do Łaźni, w czerwcu, zachęcał Bronisław Komorowski, Prezydent RP:

Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.

W radomskiej edycji przygotowywanej przez Łaźnię we współpracy z Urzędem Miejskim, fragmenty powieści odczytają zaproszeni radomianie, w tym przedstawiciele władz naszego grodu. Zestaw cytatów przygotowaliśmy pod kątem prezentacji sylwetki Izabeli Łęckiej. Z jednej strony chcemy zaakcentować imieniny Izabeli, które wypadają tuż przed Narodowym Czytaniem, a więc 3 września. Z drugiej strony wyrażamy przekonanie, że „Lalka” to powieść tak obszerna i wielowątkowa, że przy włączaniu się w akcję typu Narodowe Czytanie, wskazane jest wyodrębnić coś charakterystycznego, za to spróbować zilustrować możliwie zróżnicowanymi cytatami, których zestaw da w miarę komplety, dynamiczny i urozmaicony obraz, w tym wypadku - Izabeli Łęckiej.

Do Łaźni dotarła już okolicznościowa pieczęć, która podczas czytania posłuży do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych egzemplarzach „Lalki” Bolesława Prusa.

Narodowe czytanie 5 września 2015 odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser – Dudy.