Varia – spotkanie poetyckie z Marzeną Borowską (wiersze oraz poezja śpiewana)

 

Marzena Borowska – urodzona 23 lutego 1973 w Radomiu. Absolwentka LO im. Czachowskiego. Ukończyła filologię polską na UMCS-ie W Lublinie i filologię angielską w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Obecnie pisze doktorat z językoznawstwa na UMCS w Lublinie. Nauczyciel i wychowawca młodzieży w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, wykładowca akademicki, lektor, tłumacz języka angielskiego i rosyjskiego, publicysta, poeta, krytyk, konferansjer, biegły sądowy z zakresu językoznawstwa języka polskiego i języka angielskiego. Napisała 18 dwujęzycznych podręczników do nauki języka angielskiego specjalistycznego oraz wiele programów autorskich z języka polskiego, angielskiego i pedagogiki. Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem Longman. Laureatka konkursów poetyckich i prozatorskich. Publikowała m.in. w „Wychowawcy”, „Gazecie Wyborczej” i „Echu Dnia”. Prowadzi też działalność charytatywną organizując zabawy i bale dla dzieci niesprawnych i z rodzin patologicznych. Przez wiele lat jeździła z nimi na wakacje jako wolontariusz i pracowała jako opiekun oraz wychowawca. Pozyskiwała środki na te wyjazdy od sponsorów. Obecnie wspiera ubogie dzieci i studentów w Kamerunie.

 

Wiersze pisze od dziecka. Ich tematyka jest różnorodna, dotyczy wydarzeń, jakie zachodzą we współczesnym świecie, zjawisk przyrodniczych, uczuć, refleksji nad życiem, cierpieniem, pięknem świata i napotkanymi ludźmi. Jednakże najważniejszymi bohaterami jej wierszy są Bóg i człowiek. W 2011 roku wydała dwa tomiki wierszy „Requiem dla Smoleńska” i „Okno Jana Pawła II”.

 

Marzena Borowska uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych, prowadzi koncerty, wieczory autorskie, jubileuszowe w Radomiu i w innych miastach Polski. Ostatnio recytowała wiersze z tomiku „Okno Jana Pawła II” podczas zamknięcia wystawy poświeconej Janowi Pawłowi II w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, w czasie nadania imienia błogosławionego Jana Pawła II kościołowi w dzielnicy Sadków. Prowadziła koncerty i recytowała swoje wiersze na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Jędrzejów 2011, VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Sulejowie, XXIV Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko 2011 w Kościele OO. Bernardynów w Radomiu. Prowadziła również koncert Małgorzaty Walewskiej i Roberta Grudnia podczas Letnich Wieczorów Muzycznych w Kazimierzu Dolnym. Wiersze Marzeny Borowskiej są znane poza granicami kraju, usłyszeć je można w kręgach kulturalnych i artystycznych Polonii amerykańskiej i australijskiej. Jej wiersze o katastrofie smoleńskiej ukazały się w australijskim „Pulsie Polonii” w 2011 roku.

 

W sierpniu 2012 nota biograficzna Marzeny Borowskiej znalazła się w encyklopedii biograficznej z życiorysami znanych Polek i Polaków „Who is Who w Polsce”.