W drodze do Abacji. O podróżach Henryka Sienkiewicza.

 

Spotkanie organizowane przez Towarzystwo Polsko – Austriackie oddział w Radomiu, związane z ustanowieniem 2016 roku - rokiem Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz żył w podróży i pisał w podróży. Miał temperament reportera i talent wielkiego pisarza. Potrzebował nowych doświadczeń i wrażeń by tworzyć. Odbył dwie wielkie wyprawy: do Ameryki Północnej i Afryki oraz często podróżował po Europie, co było w jego czasach równie łatwe, jak teraz. Wystarczyło mieć pieniądze... Bywał w uzdrowiskach Dolnej Austrii (Kaltenleutgeben), chętnie przebywał nad Adriatykiem, w dawnej stolicy austro-węgierskiej riwiery - Abacji (dziś Opatija w Chorwacji). Pisał tam „Pana Wołodyjowskiego”, „Quo vadis”, w 1905 roku świętował otrzymanie literackiej Nagrody Nobla.” Rok 2016 – uznany rokiem Henryka Sienkiewicza, w tym czasie wypada 100 rocznica śmierci pisarza.

O prelegencie: dr hab. Dariusz Trześniowski, prof. nadzw. UTH. Dziekan Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Kierownik Katedry Filologii Polskiej Wydziału Filologiczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego