W kręgu poezji śpiewanej. MARCIN SKRZYPCZAK

 

Po raz kolejny w listopadzie, w „Łaźni” gościć będziemy przedstawiciela gatunku poezji śpiewanej, reprezentanta ścisłej, krajowej czołówki. Na jesienny wieczór proponujemy recital promujący debiutancką płytę wykonawcy z sukcesami goszczącego na wielu ogólnopolskich festiwalach, w tym na radomskiej „Łaźni”. Gościnnie na fortepianie wystąpi Katarzyna Brzozowska.

O Skrzypczaku na www.marcinskrzypczak.pl napisali tak:

Jest i gra. Kto raz go usłyszał i zobaczył jaki jest, nie ma wyjścia, musi ulec jego czarowi. Czasami beztroski w życiu, kipiący młodością, imający się przeróżnych zajęć – zawsze jednak z pasją i oddaniem służący ludziom. Nigdy nie odmawia pomocy, ma szczególny rodzaj kontaktu z młodzieżą. Jest przecież z wykształcenia humanistą, ale humanistą jest przede wszystkim z urodzenia i z serca. Poprzez muzykę i poezję wyraża emocje, jakich na co dzień nie wypowiada nikt z nas.

W swoich utworach, a także interpretacjach wierszy poetów, takich jak Obertyńska, Lipska czy Ochwanowski – jest niepowtarzalny, za każdym razem odkrywając je na nowo. Potwierdzają to, jego niemałe osiągnięcia na poetyckiej scenie krajowej. Wszędzie tam, gdzie się pojawia wzbudza zainteresowanie, roztaczając wokół siebie i swojej muzyki niewidzialną aurę. (…)

Spotkanie z Marcinem Skrzypczakiem podczas recitalu to za każdym razem wyprawa w nieznane strony własnej duszy. Ta podróż każdorazowo kończy się odkrywczo dla uważnego słuchacza, staje się zwiedzaniem wszechogarniającej codzienności. W końcu wyostrza wzrok na zdarzenia, których często jesteśmy świadkami i uczestnikami, zarówno na te pogodne, jak i na te wymagające odwagi spojrzenia prosto w życie. I to nie jest łatwe. To jest słuszne.