1. Barbara Bzdek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
PASJA ZAMKNIĘTA W JEDWABIU. Prace malarskie stały się dla mnie punktem wyjścia do tworzenia obiektów sztuki, które można nosić - pod postacią apaszek (od których zaczęłam przygodę z modą), oraz ubiorów z szlachetnej tkaniny, jaką stanowi jedwab. Decyzja o wyborze tego surowca wyniknęła z jego piękna i współgrania z ciałem, delikatnego chwytu i możliwości oddania wyrafinowanych niuansów kolorów. Moje eksperymenty z fakturą obrazu, wypracowanie własnej techniki oraz przenoszenie tych elementów na stroje pozwoliło mi na zatarcie granicy pomiędzy sztuką wysoką a użytkową, czego dowodem jest choćby fakt, że niekiedy tworzone przeze mnie apaszki zostają przez właścicieli oprawiane w ramy, jak obrazy. Wierzę, że takie podejście do kreacji pozwala na szerszy kontakt z odbiorcą - dla mnie stanowi ono niezwykle silny bodziec do pracy artystycznej i tak postrzegam swoją misję: ofiarowanie swojej sztuki w formie, która pozwała na obcowanie z nią nie tylko na ścianach galerii.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Studiowałam prawo, ukończyłam studium ekonomiczne i wiele lat wykonywałam zawód księgowej. Obecnie tworzę jako INNA ART malarstwo sztalugowe oraz ubiory i apaszki z tkaniny jedwabnej, będącą transpozycją zawartych w nim motywów na formę użytkową.

2. Wiktoria Certa

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Deformacja otyłego ciała kobiety punktem wyjścia w kreowaniu formy ubioru. Główną inspiracją dla kolekcji było otyłe kobiece ciało i sposób, w jaki jest ono zdeformowane przez nadwagę. Źródłem kształtów, form i faktur były fotografie i obrazy otyłych a zarazem zmysłowych kobiecych ciał, a także rzeźby i instalacje będące wariacjami na ten temat. Nie jest to kolekcja dla osób z nadwagą, ale dla tych, którzy szukają ciekawych kształtów i faktur w ubraniach. Ubrania podkreślają talię i nie zniekształcają sylwetki. Powierzchnia użytych tkanin jest trójwymiarowa, dzięki zastosowaniu autorskiego pikowania i surowców, które już posiadają fakturę. Kształty kolekcji są miękkie, bez ostrych cięć strukturalnych i geometrycznych kształtów. Kolory kolekcji odpowiadają odcieniom ciała: różowemu, beżowemu, brązowemu i czerwonemu, które tworzą wrażenie ciepła i intymności odpowiadającej ciału.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Liceum Plastycznego im. Józefa Brandta w Radomiu, Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2020 roku obroniła pracę licencjacką pt. "Deformacja otyłego ciała kobiety punktem wyjścia w kreowaniu formy ubioru. Kolekcja ubiorów damskich na sezon jesień/zima 2020/21 inspirowana". Nominowana do Gali Debiuty 2021 - pokazu najlepszych dyplomów licencjackich Instytutu Ubioru ASP w Łodzi. Ma za sobą kilkuletnie doświadczenie w pracy projektanta mody (Keyko, Wólczanka, Karen Collection)

3. Ewa Chojnacka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Nocne motyle"- 5 projektów inspirowanych ćmami, zaprojektowanych tak, aby każda górna część sylwetek pasowała do każdej dolnej części, co daje wiele możliwości stylizacji. Z 4 spódnic, 1 sukienki i 5 części górnych można stworzyć kilkanaście sylwetek. M.O.T.H.- Mother of True Humanity- angielska nazwa kolekcji, będąca grą słów. Moth – ang. ćma. M.O.T.H.- Mother of True Humanity- Matka prawdziwego człowieczeństwa czyli Matka Natura. Kolekcja wyróżnia się charakterystycznymi rękawami i liniami nawiązującymi do skrzydeł ćmy. Kolekcja inspirowana jest ćmami, które mimo, że powszechnie nie budzą skojarzeń z pięknem, to są interesującymi istotami, a wśród wielu ich gatunków występują także te o pięknych kolorach i wzorach na skrzydłach czy tułowiu (np. ćma księżycowa lub klonowa).
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Dyplomowa kolekcja "You talk too much" zdobyła uznanie jury podczas Cracow Fashion Week w 2017 i od tamtej pory była wielokrotnie prezentowana w kraju (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Radom) oraz za granicą (Litwa, Węgry, Rosja). Kolekcja MOTH to 4-ta kolekcja projektantki, stworzona w charakterystycznym dla niej stylu- ciężkie tkaniny, zabudowane sylwetki, rzeźbiarskie formy.

4. Dominika Chuchla

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„DISCOmfort” to połączenie ponadczasowych, kobiecych krojów lat 80, trendowych sylwetek z okresu Y2K oraz kultowej mody ulicznej. Jest to odważny mix kilku odrębnych stylów, który tworzy wyjątkową, ekspresyjną i nieco buntowniczą estetykę. W kolekcji widzimy wiele unikatowych kombinacji. Metaliczne, opalizujące materiały, przełamują denim czy skaj. Błysk, brokat i biżuteryjne akcenty, zdobią streetowe, sportowe fasony.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Dominika Chuchla i pochodzę z Katowic. Jestem absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych - Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkoły Visual Merchandisingu. Obecnie mieszkam i pracuję w Krakowie. Jestem stylistką i trend researcherką w dużej, polskiej marce odzieżowej - Wear Medicine. Prywatnie - projektuję ubrania oraz akcesoria w stylu street-glam, dla kobiet i mężczyzn.

5. Ewa Czyżewska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Gender Neutral" Zaprojektowałam kolekcję ubrań unisex, inspirowaną doświadczeniem związanym z poszukiwaniem własnego "ja" na tle problemów z identyfikacją tożsamości płciowej. Celem kolekcji "Gender Neutral" jest przekroczenie tradycyjnych barier płciowych poprzez stworzenie linii ubrań, które dają swobodę wyboru i wyrażania siebie każdemu, niezależnie od płci czy orientacji. Idea uniwersalności jest kluczowa - kroje, wzory i kolory nie są przypisane do określonej płci. Są to stylizacje oversize w ciemnych kolorach z fragmentami koloru limonkowego w detalu.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Ewa Czyżewska jest tegoroczną absolwentką Szkoły Wyższej Viamoda specjalizacji "projektowanie ubioru i zarządzanie technologią". W projektowaniu chętnie przyjmuje wyzwania a swoimi projektami zawsze stara się zmusić odbiorcę do przemyśleń. Swoje inspiracje czerpie głównie z obserwacji otaczającego ją świata i ludzi. Od lat młodzieńczych wykazywała solidne poglądy polityczne i aktywnie brała udział w wielu wydarzeniach społecznych, gdzie realizowała się jako aktywistka. Sama uczyła się rysować i samodzielnie zgłębiała jego tajniki przez wiele lat.

6. Nicole Dylewicz

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja ubiorów dzianych REVIVAL powstała podczas poszukiwania wewnętrznego spokoju i równowagi. To hołd dla klasycznego stylu i elegancji, z nowoczesnym podejściem do komfortu i funkcjonalności. Kolekcja Revival to w skrócie uniwersalne kreacje, które łączą w sobie wygodę z elegancją. Detale, w postaci regulacji w talii i przy nadgarstkach, które wykorzystałam w kolekcji są funkcjonalne oraz podkreślają kobiece walory. Obła linia, faktura i forma to cechy charakterystyczne dla mojego stylu. Każdy element kolekcji jest starannie wykonany od podstaw na maszynie dziewiarskiej w moim studiu. Do jej stworzenia wykorzystałam najwyższej jakości przędzę wełnianą merino oraz bawełnę. Cała kolekcja jest zachowana w stonowanych, jasnych barwach. W skład kolekcji wchodzą: swetry, golfy, kardigany, sukienki, spódniczki, spodnie. Dopełnienie stanowią: opaski, mitenki, podkolanówki. * Na zdjęciach kreacje z dodatkami są osobno ale podczas pokazu będą połączone w jeden look.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Projektantka ubioru oraz ubioru dzianego, designerka, malarka i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, kierunek: Projektowanie Ubioru Dzianego. W 2018 roku finalistka ogólnopolskiego konkursu Złota Nitka, który odbył sie w ramach Łódź Young Fashion. Od 2019 do 2020 roku zatrudniona jako asystentka w agencji modelek i modeli MagnesModels we Wrocławiu. W 2022 roku finalistka międzynarodowego konkursu Off Fashion, który odbył się w Kielcach.

7. Aneta Gendosz

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "Mroczna dusza" zachowana jest w gotyckim stylu jednakże przedstawiona w sposób nie dosłowny. Stroje zaczerpnięte są niczym z sułtańskiego pałacu - gdzie lekkość tkanin doskonale współgra z ciężkimi tkaninami. Wizją przedstawienia jej były właśnie sułtanki, chciałam by widz przeniósł się na chwilę w tamte czasy dodając do strojów korony i dodatki zaczerpnięte z tego okresu. Kolekcja otrzymała pierwszą w historii Polskiej Akademii Mody statuetkę: Awangarda w modzie 2024"
Krótka nota biograficzna projektanta:
- Własna marka projektowa GANETIE 
- studentka II roku jako fashion designer w Poznaniu 
- w 2023 wyróżnienie kolekcji "Niecodzienna codzienność" 
- w 2024 statuetka Awangarda w modzie 2024 za kolekcję "Mroczna dusza" 
- wizjoner własnych historii modowych które można obejrzeć na stronach fb 
- Aneta Gendosz Instagram Ganetie17

8. Aneta Gendosz

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "Niecodzienna codzienność" jest to kolekcja lekko awangardowa jednakże nadająca się do noszenia na co dzień. Jest połączeniem elegancji ze stylem sportowym. Stworzona została z myślą o kobietach lubiących wyróżniać się z tłumu, pełna nie oczywistych połączeń. Inspiracją do niej było to co mi w duszy gra, chciałam odczarować szarość, którą widzimy na ulicach. Mieszając te style chciałam by ktoś, kto założy te ubrana czuł się swobodnie a jednocześnie elegancko i kobieco. Kolekcja otrzymała wyróżnienie od polskiej akademii mody w 2023 r.
Krótka nota biograficzna projektanta:
- własna marka projektowa Ganette - studentka II roku jako fashion designer w Poznaniu 
- 2023 wyróżnienie za kolekcję "Niecodzienna codzienność" - Polska Akademia Mody - 2024 statuetka Awangarda w Modzie - kolekcja "Mroczna dusza"- Polska Akademia Mody - wizjoner własnych historii modowych

9. Patrycja Gola

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja Hanguk składająca się z sześciu unikatowych sylwetek unisex, to dekonstrukcja tradycyjnego koreańskiego stroju Hanbok. Kolekcja jest fuzją tradycji z nowoczesnością, czerpiąc inspirację z kolorów papieru. Tuszu oraz koreańskiej kaligrafii. Użyto w niej naturalnych tkanin takich jak ramia (konopie chińskie) i polskiego lnu, pochodzących ze zrównoważonych źródeł, a także materiałów z recyklingu oraz deadstocków, Każda sylwetka zawiera jedną literę z alfabetu koreańskiego: H, A, N, K/G, U, K, które razem tworzą słowo Hankuk/Hanguk (koreańska nazwa Korei).
Krótka nota biograficzna projektanta:
Patrycja Gola jest studentką II roku II stopnia sztuk plastycznych o specjalności Projektowanie i stylizacja tekstyliów użytkowych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pierwszy stopień ukończyła z wyróżnieniem w 2022 roku na kierunku Wzornictwo, specjalność: Projektowanie mody. Patrycja Gola pasjonuje się projektowaniem w duchu mody zrównoważonej, inkluzywnej oraz upcyclingu. W roku akademickim 2022/2023 studiowała projektowanie mody na Alexander Collage w Larnace, na Cyprze, gdzie jej praca została wyróżniona i zaprezentowana na wystawie Design Lundry + the Catwalk. Patrycja Gola prezentowała swoje projekty zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym w Chinach.

10. Nikola Grymuza

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Głównym założeniem kolekcji „Alter” jest transformacja ubrań oraz kapsułowość, co znacznie poszerza jej asortyment oraz ilość możliwych stylizacji. Każdy element kolekcji został zaprojektowany tak, aby przekształcać się i dostosowywać do potrzeb i preferencji użytkownika. Ta zdolność transformacji została osiągnięta dzięki serii dodatków – zamków błyskawicznych, guzików i regulowanych gum, które są płynnie zintegrowane z projektem każdego ubrania. W kolekcji wykorzystane są poliestrowe tkaniny, m.in. ze względu na możliwość recyklingowania. W projektach można zauważyć inspiracje stylem streetwearowym, który zostaje zinterpretowany na nowo w unowocześnionych formach, Celem kolekcji jest zakwestionowanie tradycyjnej koncepcji odzieży i promowanie zrównoważonego rozwoju w modzie. Tworząc elementy, które można przekształcać i dostosowywać, zmniejsza się potrzeba posiadania wielu ubrań, promując bardziej zrównoważone i minimalistyczne podejście do mody.
Krótka notka biograficzna projektanta:
Nikola Grymuza jest tegoroczną absolwentką specjalizacji „Projektowaniu ubioru i zarządzanie technologią”. W projektowaniu szuka nowych rozwiązań technologicznych, co można szczególnie zauważyć w jej kolekcji dyplomowej. Ze sztuką jest związana od najmłodszych lat, w wolnym czasie lubi rysować i malować, a także podróżować po świecie, odwiedzać muzea. Nie ogranicza się jednak tylko do świata mody, jest również aktywna w świecie sportu, szczególnie sportów wodnych. Trenowała windsurfing reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej i zdobywając cenne doświadczenie. Nikola łączy w sobie pasję do sztuki, mody i sportu. Jej determinacja, kreatywność i ciągłe dążenie do doskonalenia swoich umiejętności pozwalają jej rozwijać się w dziedzinie projektowania ubioru

11. Mateusz Gurgul

Tytuł i krótki opis kolekcji:
UNCHARTED Kolekcja inspirowana fauną i florą mórz i oceanów, ukazująca ich piękno i tajemniczość. Częściowo wykonana w duchu No Waste. Sylwetki dopełniają autorskie akcesoria i obuwie wykonane metodą druku 3D.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru i technikum fotograficznego w Krakowie. W swoich kolekcjach stawia na odważne, eleganckie i niekonwencjonalne pomysły. Jego prace można spotkać w wielu magazynach mody oraz na okładkach takich czasopism jak Malvie, Bloom czy New Wave. Swoje kolekcje prezentował podczas takich wydarzeń jak: Fashion Night, Cracow, Wrocław, Nadwiślański Fashion Week i wielu innych

12. Julia Jaszczuk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Hasłem przewodnim mojej pracy jest kobieca elegancja w stylu męskim. Kolekcja jest inspirowana podstawowymi formami ubioru męskiego; jest monochromatyczna w odcieniach szarości z akcentami bordowymi. Podstawowe męskie formy i elementy ubioru takie jak marynarka, spodnie garniturowe kamizelka, koszula, szerokie ramiona często kojarzone są z pewnymi cechami charakteru takimi jak pewność siebie, siła, zaradność, profesjonalizm i powaga. W mojej pracy, chciałam ująć impresje jaką wywołują formy męskie w ubiorze i przelać ją na ubiór damski.
Krótka notka biograficzna projektanta:
Jestem tegoroczną absolwentką uczelni wyższej VIAMODA w Warszawie na kierunku Wzornictwo ze specjalizacją w projektowaniu ubioru i zarządzaniu technologią. Zgłoszona praca jest moją pierwszą kolekcją.

13. Justyna Kościółek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja nosi nazwę Onna-bugeisha. Inspirowana jest japońskimi wojowniczkami walczącymi u boku Samurajów. Głównym elementem każdej sylwetki jest gorsetowa część i uwypuklone ramiona, które nawiązują do zbroi samurajskiej, a zestawione są one z łagodnie układającymi się innymi częściami ubioru: spódnicą lub spodniami. Jest to nawiązanie do silnej osobowości kobiecej, a jednocześnie ukazanie jej w połączeniu z wrażliwością i delikatnością. Liczne detale: paski z satyny przeplatane przez elementy ubioru, zagięcia, plisy, przeszycia nawiązują do elementów dekoracyjnych zbroi. Kolekcja zaprojektowana została w duchu mody zrównoważonej z ekologicznych tanin, takich jak bawełna organiczna, tencel, recyklingowany poliester. W zależności od właściwości danego materiału, w różny sposób są one użyte w zaprojektowanych sylwetkach - uwzględnione zostało np. czy jest te materiał bardziej podatny na barwienie naturalnymi składnikami lub czy poddaje się plisowaniu. Kolekcja pokazuje spektrum barw, jakie można uzyskać przy użyciu jedynie naturalnych barwników - zastosowane tkaniny barwione są np. czerwoną kapustą, aronią czy liśćmi brzozy brodawkowej - wszystkie naturalne, bez dodatków chemicznych.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Justyna Kościółek to architektka, projektantka i studentka Międzynarodowej Szkoły Kostumografii i Projektowania Ubioru. Zwyciężczyni w konkursie Responsible Fashion Award oraz laureatka głównej nagrody w konkursie o Srebrną Pętelkę. Ceni indywidualizm oraz poszukuje nieszablonowych rozwiązań. Zwolenniczka zrównoważonego rozwoju i ekologicznego podejścia do mody, Instagram: kościołek.

14. Martyna Kuzara

Tytuł i krótki opis kolekcji:
MISFITS to kolekcja zainspirowana nietypowymi rzeźbami stworzonymi przez Nairy Baghramian i ceramicznymi ubraniami artystki Zhanny Kadyrova. Koncepcja mówi o życiu pomiędzy kategoriami, o poczuciu braku przynależności tylko do jednej z nich, ale posiadaniu cech z obu. Kolekcja jest zainspirowana życiem personalnym projektantki, którą spędziła dużą część swojego życia we Włoszech. Poczucie bycia zbyt włoską na jej kraj urodzenia i poczucie bycia zbyt Polską na Włochy, które nie wykluczają się wzajemnie, ale istnieją równocześnie są inspiracją do MISFITS. Piękno w tych outfitach można znaleźć w niedoskonałości. Precyzyjny błąd staje się punktem centralnym tej kolekcji, który przekazuje uczucie nieidealnego dopasowania.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Martyna Kuzara to polska projektantka, która po ukończeniu szkoły MSKPU w Warszawie, kontynuowała edukację projektowania mody w mediolańskiej szkole NABA. Projektantka wykorzystuje modę jako medium do samopoznania. Jej osobiste kolekcje eksponują emocje, które dotykają każdego człowieka. Koncepty jej kolekcji zawsze mają głębszy sens psychologiczny, który chce przekazać poprzez zastosowanie przemyślanych metod manipulacji kształtem albo strukturą tkanin albo dzianin.

15. Kristina Netkal

Tytuł i krótki opis kolekcji:
YOU BELONG HERE” W miarę upływu czasu nasza planeta coraz bardziej zmaga się ze zmianami klimatycznymi, niedoborem zasobów i znanym modelem przemysłu, takim jak szybka moda, dlatego w końcu będziemy musieli wyjechać na nową planetę, aby zachować naszą ludzką egzystencję. W efekcie powstała upcycled kolekcja, która została nazwana ,„,YOU BELONG HERE".
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Kristina Netkal i jestem absolwentką Krakowskiej Szkoły Sztuki i Projektowania Ubioru KSA w 2024 roku. Wykorzystując zrównoważone materiały, łączę i eksperymentuję z różnymi podejściami do mody i stosuję je w swoich projektach. Brałam udział w Krakow Fashion Week w latach 2024, 2023, 2022, a także zostałam nagrodzona za udział we Wrocław Fashion Week 2024. Selin — holenderski magazyn modowy — nagrodził mnie za publikację moich projektów w kwietniu 2024. Na Polki Folki 2023 część moich projektów została wyróżniona i wybrana do zaprezentowania podczas wydarzenia. W latach 2016—2022 działałam jako niezależny Social Media Fashion Business Manager i założycielka sklepu odzieżowego E-commerce.

16. Angelika Ożdżyńska – Starachowska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
ZJAWY CEJLONU. Świat Cejlonu owiany szykiem paryskiego kabaretu? Projekty są zachowaniem symboliki zjawy ludowej i kreszowanych* tkanin Cejlonu w połączeniu fantazyjnych piór w stylu lat 20. niczym z występu w Moulin Rouge. Inspiracją kolekcji stała się podróż na Sri Lankę, natomiast projektu z wielkim kołem piór było godło ich kraju. Zmiana formy tradycyjnego męskiego pasa Sri Lanki w wizję damskiego elementu garderoby z piórami. Wzbogaceniem efektu końcowego kolekcji stała się ręcznie wyszywana mapa, łącząca kultury świata. W około 70% projekty zostały wykonane z poprzednich kolekcji. Akcesoria zostały odnowione i obszyte tkaninami z resztek produkcyjnych.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Angelika Ożdżyńska - Starachowska projektantka tworząca ekskluzywne projekty z pasji i doświadczenia. Laureatka konkursów modowych, doceniona przez Vogue Italia, Vogue Czechoslovakia, L'officiel Baltic, a także przez okładki magazynów: Magazyn Wesele, Lounge Magazine. Kolekcje prezentowano m.in. podczas Cracow Fashion Week, Radom Fashion Show, WOW Fashion Awards, Nadwiślański Fashion Week, OPEN'ER Fashion Stage, a także w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Sankt Petersburgu. Projekty wystąpiły w teledysku m.in. Natalii Szroeder, Kayah, Louis Villain, a także w TOP MODEL POLSKA TVN. Jako stylizacje celebrytów: Wersow, Julii Kostery, Lili Janowskiej, Katarzyny Pakosińskiej, Kartonii i wielu innych.

17. Kinga Palider

Tytuł i krótki opis kolekcji:

LE MANS. Kolekcja inspirowana rajdami samochodowymi i dysmorfią sylwetki łączy dynamiczne elementy z motywem samochodowym, takie jak kształty, linie i detale związane z motoryzacją. Jednocześnie, poprzez zastosowanie symetrii i różnorodnych kształtów, można podkreślić sylwetkę, wyrażając zrozumienie dla różnorodności ciał i walki z idealizacją ludzkiego ciała. To połączenie motywów sportowych z przekazem o akceptacji własnego ciała tworzy silny, inspirujący przekaz w modzie. Cała kolekcja uszyta jest z eko skóry z różnymi elementami 3D.
Krótka notka biograficzna: 

Jestem absolwentką Technikum Przemysłu Mody w Nowym Targu oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. W 2019 roku zdobyłam pierwsze miejsce w dwuetapowym IV Ogólnopolskim konkursie dla młodych projektantów „Kreacje - Prowokacje” w Radomiu. Moja ostatnia kolekcja którą zaprezentowałam podczes Cracow Fashion Week została nagrodzona i ukazała się w magazynie "Moda w Polsce". Pasjinuję się projektowaniem i szyciem ubrań z ekoskóry, a także eksploracją różnorodnych materiałów. Dokładność w szyciu to dla mnie priorytet, a moje inspiracje czerpię głównie z kultury góralskiej, w której się wychowałam. Kocham to, co robię, i nie mogę się doczekać kolejnych projektów, które już wymyślam, planuję z pasją oraz z zaangażowaniem.

18. Dominika Plucińska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Moja autorska kolekcja „PIGRI” jest inspirowana moją podróżą na Islandię. Jednym z motywów są lodowce, które topnieją z powodu zmian klimatycznych. Zachwyciły mnie widoki kolorowych północnych miasteczek. Wszystkie wspomnienia i odczucia skłoniły mnie do stworzenia mocno tętniącej życiem kolekcji i zaprojektowania wszystkich nadruków. W kolekcji wykorzystałam przetworzony cyfrowo druk Ebru. Zastosowałam naturalną metodę barwienia. Na autorskich nadrukach znajdują się pływające kry lodowcowe oderwane od lodowca, narysowane góry oraz kolaże z fotografowanych przeze mnie gór i lodowców podczas podróży.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Dominika Plucińska. Ukończyłam Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych w Gdyni na kierunku projektowanie graficzne w 2020r. Jestem absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU) w Warszawie. Ukończyłam kilka kursów z konstrukcji i szycia oaz kurs zawodowy z technik przemysłu mody. Aktualnie studiuję zaocznie grafikę projektową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Odbywam staż krawiecki w pracowni projektantki mody.

19. Maciej Pluta

Tytuł i krótki opis kolekcji:
"Odwaga Formy” to unikatowa kolekcja inspirowana twórczością Aliny Szapocznikow. Rzeźby artystki stały się inspiracją do stworzenia mojej kolekcji obuwia, komponentów jakimi są obcasy oraz ubioru. Formy rzeźbiarskie przedstawiające deformację ludzkiego ciała były charakterystyczne dla jej twórczości. Rzeźba jest dziedziną plastyczną, której przedmiotem jest kształtowanie kompozycji trójwymiarowych, na ogół pozbawionych form użytkowych. Kolekcja przedstawia wariacje rzeźbiarskie form obuwniczych inspirowane rzeźbą i trójwymiarowością, a przede wszystkim artystycznym przekazem odczuć i emocji. Obuwie, jako sztuka użytkowa, posiada podobne możliwości i siłę przekazu artystycznego, świadomy konstrukcji i technologii obuwia, dużo uwagi poświęciłem na zaprojektowanie obcasów, które potraktowałem jako oddzielną przestrzeń projektowa. Dopełnieniem mojej kolekcji są szklane torby wykonywane techniką hutniczą. W kolekcji znajduje się również szklaną biżuteria świecącą w ciemności.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Maciej Pluta Jestem absolwentem Projektowania Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie studiuje Sztukę i Wzornictwo Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

20. Patrycja Polanowska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
UNFOCUSED MINDS. Kolekcja "Unfocused Minds" to podróż w głąb siebie, eksplorująca wewnętrzny chaos i zagubienie. Każda z sześciu sylwetek w kolekcji jest metaforą na różne etapy tej podróży. Włóczka symbolizuje splatane myśli, które niespokojnie wiją się, poszukując odpowiedzi, podczas gdy siatka reprezentuje wewnętrzne bariery i stagnację - geometria form oddaje poczucie zamknięcia, które powstaje w wyniku mentalnego chaosu. "Unfocused Minds" to opowieść o poszukiwaniu siebie, krok stron zrozumienia i akceptacji własnych chaotycznych myśli.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka MSKPU, Artystycznej Alternatywy oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Projektantka mody i digital designerka. Jako freelancerka zajmuje się stylizowaniem sesji zdjęciowych. Interesuje się modą streetwearową, ale lubi eksperymentować zarówno ze stylem, jak i formami przedstawiania kreatywnych projektów. Jej prace wyróżniają się innowacyjnym podejściem i precyzyjnym wykonaniem, wspieranym umiejetnościami w obszarze 3D Designu oraz znajomości narzędzi takich jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator czy Cło3D. Poza modą, pasjonuje się muzyką, sportem oraz social media marketingiem, co stanowi dodatkowe źródło inspiracji i rozwoju osobistego.

21. Hanna Poliak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
POWIEW NOWOCZESNOŚCI. Kolekcja okazjonalna, ubiorów damskich z wykorzystaniem niekonwencjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych, inspirowanych twórczością Zahy Hadid. Celem kolekcji „Powiew Nowoczesności” było stworzenie ubiorów dla kobiet, które wzbudzą ciekawość i zainteresują swoimi formami w połączeniu z ręcznie robionymi elementami, z wykorzystaniem haftu koralikowego. Ideą całego projektu było połączenie nowoczesnego stylu i zaawansowanej konstrukcji wraz z etnicznymi motywami ukraińskiego rękodzieła w postaci haftu koralikowego.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Wyższej Szkoły VIAMODA w Warszawie, absolwentka Koledżu Politechniki Lwowskiej w Ukrainie, gdzie uzyskała Dyplom Młodszego Specjalisty do projektowania i konstrukcji odzieży. Zwyciężczyni konkursu Circular Design 4F X VIAMODA oraz uczestniczka konkursu SkillsPoland 2022, w którym zajęła II miejsce. Od 5 lat zajmuje się projektowaniem odzieży, szyciem i konstrukcją, co daje mi ogromną satysfakcję, gdyż wykonuje to wszystko przez pryzmat serca, a poznanie różnych kultur staje się dla mnie inspiracją do nowych pomysłów. Mając artystyczny charakter odważnie wkroczyłam do fascynującego świata mody i skupiam się na zdobywaniu kompetencji w branży modowej, żeby osiągnąć sukces w rozwoju kariery zawodowej.

22. Aneta Popławska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja Podlaskie Sploty Najbardziej osobista z dotychczasowych kolekcji, inspirowana historiami rodzinnymi, głównie historiami kobiet i oddająca im hołd, bo tkactwo to kobiece zajęcie. Czarno-niebieska kolorystyka symbolizuje mrok i cierpienie przeplatane z nadzieją. Nadzieja to również imię babci projektantki która także zajmowała się tkactwem ale nie z potrzeby artystycznego wyrazu a z przymusu i braku bo takie były czasy. Aktualnie tkactwo przybiera formę atrakcyjnego hobby a nie jak dawniej przymusu co również pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniło się społeczeństwo i rekodzieło. Pomimo wykorzystania tkaniny ludowej tzw. radziuszki, kolekcja jest pozbawiona dosłowności i przaśności, jest bardzo kobieca i ukazuje ludowość w nowoczesny sposób. Kolekcja to dialog między przeszłością a tereźniejszością, czerpanie z bogactwa tradycji i adaptowanie do współczesnych realiów. Wszystkie elementy tkackie zostały wytkane własnoręcznie przez projektantkę na krosnach.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Aneta Popławska - projektantka mody, stylistka, artysta plastyk, inżynier, Prezeska Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie. Ukończyła Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru oraz Politechnikę Białostocką z tytułem Złotego Absolwenta. Od 2015 roku stworzyła 8 kolekcji, które daleko wychodziły poza sztampowe podejście do mody. Jako jedna z pierwszych w Polsce połączyła druk 3D i modę oraz jako pierwsza wykorzystała tradycyjne tkaniny dwuosnowowe jako element ubioru. W tym celu nauczyła się tkać na krosnach u cenionej tkaczki Teresy Pryzmont aby wszystkie elementy tkackie stworzyć własnoręcznie. Po kilku miesiącach tkania na krosnach otrzymała wyróżnienie MKiDN w konkursie Tkacki Design. Misją projektantki jest zachowanie i popularyzacja podlaskich technik tkackich w poszanowaniu do tradycji przy jednoczesnym tworzeniu autorskich projektów modowych pasujących do współczesnych realiów. Za interdyscyplinarne podejście do mody trzykrotnie otrzymała Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego.

23. Hubert Potrawiak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "Sidła na Patusa” jest opowieścią o współczesnych polskich subkulturach twardych, a źródłem jej inspiracji było badanie zjawiska męskiej agresji w polskim społeczeństwie. Projekt inspirowany Historią Gitowców, Skinheadów, Dresów, Kiboli oraz Narodowców ma na celu "odarcie” wspomnianych grup z agresji poprzez reinterpretację ich kodów, pragnień jak i tematów tabu. Kolekcja jest żywą narracją między pragnieniami i słabościami współczesnych mężczyzn, a jej efektem końcowym są symboliczne "Sidła na Patusa.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem debiutującym projektantem specjalizującym się w modzie męskiej. Podczas studiów na Katedrze Projektowania School of Form skupiłem się na badaniu problematyki współczesnej męskości, która stała się główną inspiracją dla większości moich projektów, w tym dla mojej kolekcji dyplomowej o nazwie "Sidła na Patusa". W projektowaniu czerpię inspirację z surrealizmu, a moimi ulubionymi artystami są: Elsa Schiaparelli, Salvador Dali, Alejandro Jodorowsky, Thierry Mugler oraz Cristóbal Balenciaga. Prywatnie rozwijam swoje pasje, angażując się w działalność Fashion Management Club (warszawskiej organizacji zrzeszającej entuzjastów mody) oraz uczestnicząc w sesjach zdjęciowych i pokazach mody.

24. Weronika Przyborek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "REFLECT” Kolekcja emanuje energią estrady, prezentując pewność siebie i charyzmę scenicznych wystąpień, Zainspirowana światłem scenicznym, które odbija się w każdym kawałku tkaniny, kolekcja eksploruje bogactwo naturalnych materiałów, aby stworzyć niezwykłe wrażenie blasku i elegancji. Wykorzystując ceramikę do stworzenia unikalnych ozdób i elementów biżuteryjnych, kolekcja pokazuję połączenie świata rzeźby w modzie. Ręcznie wykonane detale, takie jak guziki z ceramiki oraz ceramiczne płytki, dodają kolekcji niepowtarzalnego, artystycznego charakteru. Aby jeszcze bardziej podkreślić magię sceny, kolekcja zawiera autorskie materiały i włókno optyczne LED, subtelnie akcentujące każdy detali dodające mu głębi poprzez rozpromienione światło na sylwetce.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Mam na imię Weronika Przyborek i jestem tegoroczną absolwentką Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Aktualnie kontynuuję moją edukację na Uniwersytecie Radomskim, gdzie studiuję Sztukę Mediów Edukację Wizualną. Jestem głęboko zanurzona w świecie mody i projektowania. Odkąd pamiętam to była moja największa pasja, traktuje to jako formę wyrażania samej siebie. Dla mnie, projektowanie ubrań to nie tylko sztuka, ale również sposobność do stworzenia czegoś zupełnie wyjątkowego i osobistego. Stawiam na naturalne i wysokiej jakości materiały, które nie tylko gwarantują estetyczny wygląd, ale także komfort noszenia przede wszystkim trwałość. Aktualnie współpracuję ze stylistkami, a moje projekty można zobaczyć na zdjęciach z influencerami i artystami

25. Dorota Senkara

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "BLOOM" to historia inspirowana ewolucją kwiatu. Podobnie jak każda część procesu twórczego artysty, wszystko ma swój początek jak również nieuniknione zakończenie. Tworząc swoją kolekcję projektantka połączyła swoje przemyślenia i obserwacje na temat relacji człowieka ze światem, oraz przemijania rzeczy pięknych.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Dorota Senkara, polska projektantka, absolwentka Krakowskich Szkól Artystycznych na kierunku artystycznego projektowania ubioru. Projektowaniem zajmuje się od 2019 roku. Jej pierwsza autorska kolekcja otrzymała wiele wyróżnień podczas Cracow Fashion Awards 2022, w tym wyróżnienie Rady Wysokiej Mody za kreatywność i wizjonerstwo oraz wyróżnienie Rady Mediów. Finalistka OFF Fashion 2022, Radom Fashion Show 2022. Aktywnie uczestniczy w pokazach mody w naszym kraju. O jej kolekcji pisał również Michał Zaczyński oraz Moda w Polsce. W projektach Doroty Senkary wystąpili uczestnicy 11 edycji Top Model Polska TVN. Dorota współpracuje ze stylistami, fotografami i modelkami, czego efektem są liczne publikacje w magazynach modowych m. le: Hunter, BLOOM Roma, Elle Serbia, Malvie czy SHUBA. Tworzy projekty z myślą o kobietach świadomych swojej tożsamości, poszukujących unikatowych, wyrazistych stylizacji.

26. Sandra Skórka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Inspiracją do stworzenia kolekcji jest bogactwo form i kształtów jakie tworzy natura. W dzisiejszym świecie otaczamy się płaskimi ekranami i potrzebujemy jak najwięcej kontaktu z naturą i jej zróżnicowaną sensoryczną fakturą. W kolekcji nawiązuje do twórczości Azuma Makoto, zainspirował mnie do stworzenia „rzeźby botanicznej”, wykonanej z 992 skórzanych kwiatów, tworzących sensoryczną fakturę. Do całej kolekcji dyplomowej stworzyłam 1580 skórzanych kwiatów, proces ten trwał kilka miesięcy i był to okres licznych eksperymentów. Kolejnym etapem było przyszycie ich do cholewek butów i ubrań. Sposób wykonania jest inspirowany modą haute couture. Ważną rolę w mojej kolekcji odgrywa rzemiosło. Wykonałam „włóczkę” ze skóry, wycinając ręcznie 2mm paski. Z niej zrobiłam na drutach dzianinowe asortymenty. Kolekcja skierowana jest do kobiet, które lubią unikatowe, wyróżniające się projekty i doceniają ręczną pracę. Moja kolekcja wpisuje się w trend powrotu do rzemiosła. Projekt wyróżnia się sensoryczną fakturą wykonaną z dużą dbałością o każdy detal i unikatowymi rozwiązaniami technicznymi. W kolekcji użyłam szlachetnych materiałów takich jak: skóra, wełna i jedwab. Kolekcja składa się z 8 sylwetek ubiorów i 8 par butów które tworzą integralną całość.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Sandra Skórka pochodzi z Łodzi jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom magisterski obroniła z wyróżnieniem w Instytucie ubioru na specjalizacji projektowanie obuwia i akcesoriów i projektowanie ubioru. W procesie twórczym podejmuje liczne eksperymenty. Osiągnięcia:Pierwsze miejsce w konkursie Designers Play Sustain 2024; Finalistka Prime Time 2024; Finalistka dyplomy FNC 2024 i 2021; Finalistka Złotej Nitki 2023; Finalistka międzynarodowego konkursu Reał Leather 2022;Pokaz kolekcji na Wrocław Fashion Week 2021; Wystawa STATEMENT- najciekawsze kolekcje, przedmioty i zjawiska projektowe Instytutu Ubioru ASP w Łodzi, wydarzenie towarzyszące Łódź Young Fashion; Prelegentka w konferencji naukowej „Powroty” w panelu rzemiosło na festiwalu Eko Make 2021; Il etap w konkursie OFF Fashion 2021; Finalistka międzynarodowego konkursu Global Design Graduate Show (pod patronatem GUCCI) 2021; Finalistka Designe 32 2021

27. Alina Sposób

Tytuł i krótki opis kolekcji:
REAL LOVE. Kolekcja Real Love Kolekcja "Real Love"to szafa kapsułowa dopasowana do konkretnej kobiety z uwzględnieniem jej typu urody, figury, temperamentu, potrzeb i upodobań. "Kapsuła" jest adresowana do konkretnej kobiety, która chce wyrazić swoją osobowość poprzez stroje szyte na miarę. Jest to dobrze zaplanowany i przemyślany zestaw ubrań, które pasują do siebie nawzajem. W skład wchodzą sukienka w czarno-białe pasy, miętowy komplet - marynarka i spodenki, "fałszywy" kombinezon w "panterkę", body z odpinanym rękawem, sukienki z odpinanymi rękawami i trenem, dwustronna spódnica tulipan, torebki kopertowe i skórzane torbo- worki. Wszystkie elementy można ze sobą zestawić, zamienić tworząc przynajmniej 12 kompozycji. Kolejny raz skorzystałam z dead stocków i kierowałam się zasadą zero waste. Tkaniny pochodzą z Włoch i Niemiec a skóry ekologiczne ze Stanów Zjednoczonych. Tak stworzona kapsuła dopełni kobietę i pomoże jej pokochać siebie na nowo... i to właśnie o miłości jest ta opowieść... Kolekcja została wyróżniona na tegorocznej Gali Polskiej Mody przez Polską Akademię Mody.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Projektantka w Klinice Mody SM. Jest to firma, której początki sięgają 2014 roku. Jej historia zaczęła się od powstania bloga lifestyle' owego sistersm.net, wnoszącego m.in. treści związane z modą. W tym samym czasie powstał sklep internetowy sistersmshop.com, na którym wyrosła osobista marka odzieżowa SistersM. Marka swój debiut oparła na innowacyjnym produkcie, jakim był i jest skórzany worek/plecak. Następnym krokiem było stworzenie bluz oraz odzieży personalizowanej - stroje dla restauracji, hoteli oraz dla indywidualnego klienta. Obecnie firma wyewoluowała w centrum stylizacji i mody, gdzie można przejść pełną metamorfozę - od analizy kolorystycznej po stylizację i tworzenie szafy kapsułowej, również szytej na miarę, a także poprzez dietę i naukę języka obcego. Działamy od Argentyny po Filipiny. Klinika Mody SM otrzymała nagrodę Burmistrza w kategorii Ostródzkie Smoki Biznesu Edycja 2024 - to wyjątkowe dzieło, za którym stoi trójka rodzeństwa!

28. Jakub Suchara

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja "Bamber" (rolnik) to unikalne połączenie tradycji śląskiego rolnictwa z nowoczesnymi trendami. Inspiracją kolekcji jest bogactwo natury. Rośliny stanowią centralny motyw, tworząc unikalne tekstury i wzory. Materiały użyte w sylwetkach - bawełna farbowana metodą ecoprintu, wełna i tkaniny zerowaste. Motywy roślinne splatają się z detalicznymi elementami - gęsi i lisa. Kolorystyka kolekcji "Bamber" odzwierciedla paletę pól i łąk w różnych porach roku. Stanowi nie tylko hołd dla natury, ale również odzwierciedlenie aktualnych trendów.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Jakub Suchara, swoją przygodę z modą rozpoczął od kursu szycia, konstrukcji i rysunku żurnalowego, absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Projektant i nauczyciel informatyki, który od dziecka jest związany ze sztuką. Jego kolekcja "'Wspomnienia” znalazła się wśród 15 najlepszych kolekcji Cracow Fashion Awards 22, zaś kolekcja "Rojber" znalazła się w finale OFF Fashion Kielce. Kolekcje stara się tworzyć w nurcie Zero Waste i Eco, co pozwala mu nieustannie szukać nowych rozwiązań.

29. Zuzanna Szczepańska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Wykreowana wartość pozwala oddzielać przedmioty potrzebne od zbędnych. Zasada "Sharing economy”, ceniąca wolność i przestrzeń zainspirowała powstanie dyplomowej — licencjackiej kolekcji — pod autorskim tytułem "Pełnia". Ważne jest co nosimy i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie. Akceptacja różnorodności i wyboru może przejawiać się w modzie. Mądrość wyborów, to trwałość produktów i komfort — ich korzystania. Proponowane sylwetki emanują casualowym luzem stylu miejskiego zachowując jednocześnie elegancję mody wysokiej. Zastosowane subtelne dodatki i unikalne akcenty personalizują sylwetki tworząc wyjątkowy wizerunek. Wszystkie elementy garderoby można różnie ze sobą zestawiać w myśl pojęcia mody kapsułowej a doskonałej jakości materiały w postaci tkanin wełnianych i dopracowane konstrukcje są bez wątpienia ponadczasowe zastępując wciąż zmieniające się trendy i tym samym wspierają zrównoważony rozwój.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem absolwentką studiów na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Politechnice Koszalińskiej. Moja pasja do projektowania mody rozpoczyna się od lat młodzieńczych, gdzie uczęszczałam na liczne zajęcia dodatkowe z ubioru, fotografii oraz malarstwa. Swoją pasję do szycia łącze z modelingiem, gdzie często jako modelka prezentuje swoje pracę na wybiegach i konkursach modowych, a także podczas sesji zdjęciowych. W 2023 zdobyłam nagrodę GRAND PRIX, podczas II edycji ogólnopolskiego konkursu modowego im. Jagody Komorowskiej, "CZARNE NA BIAŁYM, magia bursztynu w modzie". Mój projekt "Słońce Jantaru", był pokazywany podczas pokazu modowego w Malborku na Zamku oraz podczas Gali Polskiej Akademii Mody PAM. Poprzednie moje kolekcje były pokazywane w Koszalińskim miesięczniku Prestiż, a także podczas wystaw w amfiteatrze w Koszalinie. Odbyłam 2 miesięczny staż w firmie LPP, a także praktyki u projektanta Michał Starost, gdzie miałam szanse dokształcić się w dziedzinie projektowania ubioru

30. Barbara Tyszczuk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja jest zainspirowana odzieżą motocyklową, w której pracuję na co dzień. Do stworzenia kolekcji, dokonałam analizy kierunku rozwoju tendencji we wzornictwie motoryzacji i odzieży motocyklowej, co stanowiło podstawę do założeń projektowych. Obecnie dostrzegam silne powiązanie wzornictwa motoryzacji z futuryzmem, co jest dla mnie ogromną inspiracją. Do stworzenia kolekcji zastosowałam upcycling, wykorzystując odzież i jej części przeznaczone do zniszczenia. Głównym punktem w mojej pracy są także odblaski, zainspirowane światłami aut. Kolekcja została stworzona również przeze mnie w wirtualnej rzeczywistości- programie CLO 3D, podkreślając jej futurystyczny charakter.
Krótka notka biograficzna projektanta:
Od 2017 r. zaczęłam swoją drogę, związaną z krawiectwem, konstrukcją i szyciem, począwszy od kursu krawieckiego i Szkoły Konstrukcji Ubioru w Krakowie. W bieżącym roku - 2024 ukończyłam studia wzornictwa na Viamoda w Warszawie. Jednocześnie, od 2019 r. pracuję nad odzieżą motocyklową dla marki SHIMA. Poza pracą zawodową interesuje mnie także dziedzina upcyclingu w modzie. Chętnie przerabiam, zwłaszcza męską odzież. Jest z tym ściśle związane moje podejście do ekologii i minimalizmu.

31. Anzhalika Valiuk

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„Na granicy dnia” Elegancja i odwaga są kluczowymi elementami tych modowych kreacji bo za bazę brane gorsety, suknie z miskami, gorsetowe body. Buduar w nowym wydaniu gdy gorsety w głównej roli. Haftowane pleny, koronki, satyny, różnorodne siateczki i mikrofibry, są płótnem dla tego artystycznego wyrazu. Ręczne robione kwiaty, ręczne układanie wielowarstwowych siateczek i dbałość o szczegóły. Inspiracja dla kolekcji jest magiczny moment pomiędzy dniem a nocą, pod czas ważnych imprez.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Od 10 roku życia pasjonuję się rysunkiem i wybrałam projektowanie. Ukończyłam szkołę artystyczną 2003 - 2008 i grodzieński uniwersytet 2008 – 2013, obie z wyróżnieniem. Kariera zaczęła się w nordstyl 2013 - 2016 na bluzkach i sukienkach. W 2016 przeniosłam się do mody ślubnej i conte spa, gdzie tworzyłam leginsy i bieliznę. Późnej przeprowadzka do Polski i praca w GAIA Sp.z.o.o. 2016 – 2022, głównie bielizna. Od 2022 freelancer, współpraca z ESOTIQ oraz God Save Queens.

32. Dominika Wasiak

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja F(U)TURE przedstawia 4 analogiczne pary damsko-męskie w stylistyce streetwear. Cała kolekcja została wykonana w pierwszej kolejności z zastosowaniem komputerowego programu CLO3D do prototypowania projektów, wykonania szablonów oraz wizualizacji ostatecznych sylwetek w formie modeli 3D. Wizję artystyczną przedstawiają autorskie nadruki inspirowane testem psychologicznym Rorschacha oraz formy odzieży, które obrazują problemy początkowej fazy dorosłości. Ukazują one złożoność i wielopoziomowość psychologii i podejścia młodego człowieka do najbliższej przyszłości. W części projektów zastosowana została również iluzja optyczna, przedstawiająca oszukiwanie samego siebie i samo-sabotaż. Nazwa kolekcji to połączenie dwóch słów „future”, czyli przyszłość oraz litery „u”, skrót słowa „you”. Połączenie tych dwóch elementów przedstawia wątpliwości i presję dotyczącą przyszłości młodego człowieka, ponieważ zawsze przed Tobą stoi Twoja przyszłość.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Pierwszy kontakt z maszyną do szycia miała w wieku 14 lat, kiedy zainteresowała się tworzeniem kostiumów na bazie japońskiej popkultury. Po latach szycia i prucia, jest certyfikowaną krawcową, instruktorką szycia w studenckiej Pracowni Krawieckiej, nagrodzoną w szeregu konkursów kostiumowych i zawodowych, a w 2024 roku również absolwentką projektowania odzieży. Ekscytują ją nowe technologie oraz narzędzia w przemyśle odzieżowym, dlatego kieruje swoją karierę zawodową do obszaru mody cyfrowej - digital fashion. Łącząc swoje doświadczenie projektowania oraz szycia odzieży, eksploruje świat wirtualny z ekscytacją tworząc wizualizacje 3D swoich projektów.

33. Zofia Wiśniewska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „rękodzieło” jest bardzo intymną kolekcją, stworzoną przeze mnie jako praca dyplomowa na zakończenie studiów- okresu eksperymentów, pięknego czasu wchodzenia w życie, zestawiania tradycji i nowoczesności. Kolekcja ubiorów damskich stworzona dla kobiet, ceniących sobie, tak jak ja, wykorzystanie surowców naturalnych, kochających rzeczy z historią i charakterem. Tkaniny, które były punktem wyjściowym do stworzenia kolekcji pochodzą z wiekowych kufrów przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez babcie i prababcie, zakamarków z rodzinnej wsi mojego taty, nieużywanych już elementów garderoby bliskich znajomych. Każdy materiał wykorzystany w kolekcji posiada własną zapisaną głęboko historię, której starałam się nadać nowe, własne życie. Kolekcja składa się z sześciu sylwetek zestawionych z różnych asortymentów. Forma ubiorów wynika z klasycznych konstrukcji, częściowo przemodelowanych i przełamanych nowoczesnym wykończeniem detalu. Natomiast detal wynika z wybranych technik rękodzielniczych- patchworku, tkactwa oraz technik owijania wywodzących się z makramy.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Zofia Wiśniewska, mam 24 lata i właśnie ukończyłam studia licencjackie na VIAMODA Szkole Wyższej, na kierunku Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią. Od dziecka wyrażam się kreatywnie w różnych dziedzinach sztuki- od malarstwa, przez taniec klasyczny, po modę. W liceum Juliusza Słowackiego w Warszawie, uczęszczałam do autorskiej klasy, z rozszerzonym Od 6 lat pracuję z dziećmi co zdecydowanie również wymaga dużych zasobów kreatywności i ciekawości świata, ale jest też stałym źródłem inspiracji w codziennym życiu. Jestem osobą lubiącą naturę, nieszablonowe sposoby myślenia i rzeczy z tradycją. Od zawsze inspirowały mnie historie ludzi, którzy mnie otaczają.

34. Angelika Witek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Kolekcja „Side of Jeans” Kolekcja „Side of Jeans” to unikalne połączenie nowoczesnej architektury i zrównoważonej mody, które manifestuje się przez kształty i struktury charakterystyczne dla współczesnych budowli. Zastosowanie 75 par jeansów z recyklingu do stworzenia kolekcji wyraża troskę o środowisko i dążenie do zrównoważonego rozwoju, promując jednocześnie ideę redukcji odpadów i recyklingu w przemyśle mody. Inspirując się architekturą nowoczesną kształty i struktury nie tylko odzwierciedlają trendy, ale również symbolicznie łączą świat mody z dziedziną architektury, stanowiąc manifest dla nowoczesności i zrównoważonego podejścia w modzie. Kolekcja ta, będąc połączeniem estetyki, funkcjonalnością i zrównoważonego rozwoju, stanowi prawdziwą innowację, inspirującą do poszukiwań równowagi między nowoczesnością a zrównoważonym podejściem.
Krótka notka biograficzna projektanta:
Jestem Angelika, mam 22 lata i od kilku lat oddaję się pasji przerabiania ubrań, nadając im nowe życie. Studiuję zarządzanie polityką społeczną oraz w tym roku ukończyłam Krakowskie Szkoły Artystyczne na kierunku Artystyczne Projektowania Ubioru. Uwielbiam wyzwania, ponieważ są one dla mnie bodźcem do ciągłego doskonalenia mojej kreatywności. Prawdziwą satysfakcję odczuwam, gdy staję twarzą w twarz z przeciwnościami, a następnie pokonuję je.

35. Aleksandra Wójcicka

Tytuł krótki opis kolekcji:
Kolekcja Outilers jest manifestem wolności, ekspresji, uwolnienia się od stereotypów. Jest niczym nieograniczoną formą artystycznego wyrazu tworzenia, inspiracją do mocnych, kanciastych form strojów są tytułowe Ostańce - majestatyczne formy skalne, które dumnie prezentują się na tle horyzontu. Kontrapunktem dla tych śmiałych form jest kolorystyka strojów, indywidualne zaprojektowane wzory i aplikacje na tkaninach. Zainspirowane magią kamieni szlachetnych; szkiełkami kalejdoskopu i witraży, gdzie światło przenikające przez kryształ zachwyca barwą i formą wprowadzając w nowy, nieznany, zachwycający świat. Zderzenie pozornie prostych form z kolorystyką i dekoracjami stanowi o niejednoznaczności kolekcji pozwalając na jej swobodną interpretację i niebinarność użytkowania. Podstawą do wykreowania sylwetek była inspiracja, a dalej proces tworzenia podlegał wartościom nagromadzonym w podświadomości, czerpał z otaczającego świata, obcowania z szeroko pojętą sztuką oraz malarstwa projektantki. Kolekcja jest wykonana z jedwabiu szantung o niepowtarzalnej kolorystyce nawiązującej do kamieni szlachetnych, gdzie niedoprzędy stanowią o połączeniu elegancji tkaniny z jej surową naturalnością współgrając z artystycznym zamysłem. Są to stroje prêt-à-porter, ale wykonane z jakością haute couture.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Aleksandra Wójcicka absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Krakowskie Szkoły Artystyczne w zakresie Projektowania Mody. Projektuje stroje i kostiumy teatralne. Kolekcja dyplomowa w SAPU Outliers zyskała uznanie na Paris Fashion Week, Berlin Fashion Week, Cracow Fashion Week, Fashion Night UEK, Wroclaw Fashion Week. Prezentowano ją z powodzeniem na Garni Woman's Fashion Day i Miss & Mister Stars Poland małopolski. Publikacje w magazynach Moda w Polsce, Artego, Hunter, Bunte, Gazeta Krakowska

36. Weronika Wrzosek

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Vanitas Kolekcja składa się z ubiorów uniseks inspirowanych szeroką symboliką motywu vanitas oraz przesłaniem cytatu: „marność nad marnościami i wszystko marność". Projekty uwzględniając obecną, niepewną sytuację współczesnego świata, symbolicznie przypominają o upływie czasu, pewności śmierci i daremności dóbr doczesnych. Wykorzystują jednocześnie inspiracje sztuką średniowiecza i baroku oraz sztuką współczesną i obecnymi trendami, pomysłami znanych projektantów XXI w. Motyw przewodni to skontrastowanie rozłożystych, błyszczących, dużych form z elementami kojarzącymi się z rozkładem materii organicznej. Kolekcja obejmuje 8 sylwetek i jest przeznaczona dla osób lubiących nietuzinkowy styl, szczególnie artystów scenicznych. Część konstrukcji jest oparta na zastosowaniu krynolin. Wykorzystano dużą ilość materiałów (50 rodzajów) o zróżnicowanych fakturach, kolorach, przezroczystości, ażurowości i wyraźnie podkreślono te kontrasty w stylizacjach. Zastosowano też elementy wykonane lub doszywane ręcznie, z materiałów, które nie są typowo wykorzystywane do produkcji odzieży. Gama kolorystyczna jest bogata: od bieli i pudrowego różu, poprzez brązy i zielenie oraz złoto, czerń i czerwień.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa oraz na Wydziale Sztuk Wizualnych, jak również absolwentka Architektury Ubioru Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą oraz autorka licznych publikacji w zakresie sztuki i projektowania. Prace prezentowane przez m.in. Galerię Sztuki Wozownia, Miejską Galerię Sztuki w Łodzi, SMTG w Krakowie, Galerię Sztuki w Legnicy, Wrocław Fashion Week 2023, OFF Fashion Kielce 2023. Laureatka w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego (2018), Wyróżnienia Marszałka woj. Zachodniopomorskiego (2020), Ill miejsca w konkursie na projektu ubioru na Expo Dubaj (2021) oraz I miejsca konkursu INSPIRACJE w Warszawie (2021). Twórczość w zakresie tkaniny i ubioru, instalacji artystycznej, malarstwa i grafiki. Podejmuje tematykę przemijania, dezinformacji, wyobcowania, nadmiaru we współczesnym świecie.

37. Dorota Wulczyńska-Kieloch

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Tytuł kolekcji: Symbioza
Kolekcja płaszczy inspirowana wyłącznie moją twórczością malarską, którą łączę ze sztuka użytkową. Moim pragnieniem jest, aby każdy człowiek, każda kobieta, poczuła się jak indywidualna, oryginalna, niepowtarzalna istota. Każdy model płaszcza jest jednostkowy i unikatowy. Kolekcja składa się z 8 modeli. Najbardziej w tworzeniu, pobudzają moją wyobraźnie kolory i kształty, też one stanowią główny motyw w moim autorskim spojrzeniu malarskim w prezentowanych ubiorach. Wykorzystałam proste formy konstrukcji odzieżowej, ponieważ kolor jest najważniejszy w całej koncepcji.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Nazywam się Dorota Wulczyńska-Kieloch, urodziłam się w Radomiu. Tworzę malarstwo i tkaninę unikatową. Posługuję się różnorodnymi technikami, z którymi chętnie eksperymentuję osiągając niepowtarzalny, autorski styl. Prezentuję swoje prace na wystawach indywidualnych oraz biorę czynny udział w wystawach zbiorowych i konkursach. Od ponad 20 lat prowadzę, pracownię DoarteConcept w ramach, której projektuje wnętrza, uwzględniając sztukę, nie tylko użytkową.

38. Anastazja Zglińska

Tytuł i krótki opis kolekcji:
„OCHITSUKI” znaczy spokój i i taka jest dla mnie ta kolekcja: stonowana, romantyczna i sportowa. Łączy w sobie moje dwie największe pasje wspinaczkę oraz Japonię. Przełom marca i kwietnia to okres kwitnienia wiśni w Japonii oraz rozpoczęcie się sezonu wspinaczkowego w skałach. Kolekcja jest moim spojrzeniem na romantyczną stronę kobiecości widzianą przez pryzmat sportu. Wykorzystanie sportowych materiałów takich jak: ortalion, polar, lycra czy scuba połączone z linami wspinaczkowymi dają twist jaki chciałam. Zaprojektowany przeze mnie japoński wzór kwitnącej wiśni wraz z nazwą kolekcji „OCHITSUKI” dodaje unikatowości. Stonowane kolory uzupełniłam utkanymi przeze mnie czapkami, skarpetkami gorsetem i sukienką z lin w kolorze soczystej czerwieni takiej jak japońskie Torii. Bufiaste kształty ubrań z dodatkami, które możesz regulować dzięki sznurkom dodają jeszcze więcej japońskiego wyrazu. Aby uzupełnić kolekcję oraz jej odbiór zaangażowałam do sesji azjatycką modelkę, makijaż i fryzura uzupełniły look jaki chciałam uzyskać. Dodatkowe elementy takie jak buty wspinaczkowe oraz kwiaty wiśni użyte do sesji dopełniają ogólny odbiór.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Jestem projektantką o otwartym umyśle, poszukującą nowych form i rozwiązań. Moda oraz sztuka wizualna jest najlepszym sposobem na wyrażenie siebie. Do nowych projektów podchodzę kreatywnie. Studia graficzne pomogły mi aktywnie brać udział w projektach takich jak: sesje zdjęciowe, tworzenie moodboardów i edycja zdjęć. Wykorzystuje wcześniej nabyte umiejętności w projektowaniu ubrań.

39. Kinga Źrałka

Tytuł i krótki opis kolekcji:
Terroso - kolekcja została wykonana w 100% z rzeczy z second hand'ów a także i odpadków tekstylnych. W kolekcji zostały wykorzystane również odpadki materiałów tapicerskich. W detalach wszelkie koraliki są z drugiego obiegu odprówane i wykorzystane ponownie. Dodatkowymi elementami są przetworzone plastikowe butelki użyte jako dodatek w ozdobach. Drewniane stare kółka z dawnych karniszy również odnalazły nowy sposób w użyciu jako ozdoba. Sprowadzone ususzone liście palmy znalazły miejsce w dodatkach takich jak torebka i kapelusze czy czapka. Terroso - kolekcja inspirowana różnymi miejscami na świecie, Terroso - znaczy ziemista bo taka jest kobieta gdy odnajduję się na różnych płaszczyznach życia jak natura w różnych żywiołach.
Krótka nota biograficzna projektanta:
Absolwentka Krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Projektantka mody i akcesoriów, karykaturzystka a także tłumacz języka angielskiego. W swoich projektach inspiruję się miejscami zwiedzonymi podczas podróż. Połączenia kolorystyczne, fasony i kształty czerpię z różnorodności państw. Struktury oraz przerysowane formy to sposób na pokazanie kobiecej siły.

Wróć