Spotkanie z artystą Franciszkiem Orłowskim

10 października (czwartek) 2024, godz. 18.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56

Franciszek Orłowski jest rzeźbiarzem, performerem, twórcą instalacji, obiektów artystycznych, filmów wideo oraz projektów partycypacyjnych. Orłowski należy do grona najbardziej znanych polskich artystów młodego pokolenia. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dyplom pod kierunkiem profesorów Mirosława Bałki i Piotra Kurki. Czas i miejsce urodzenia pozwoliły mu na konfrontowanie świata realnego socjalizmu z rodzącym się kapitalizmem i konsumpcjonizmem. W swoich projektach koncentruje się na tematyce tożsamości polityczno – geograficznej, społecznej, ekonomicznej oraz klasowej, stawiając człowieka w centrum uwagi. W 2014 roku w ramach stypendium przebywał na rezydencji artystycznej w Tokio w Japonii. Swoje prace prezentował zarówno w Polsce, m.in.: w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jak i za granicą, m.in.: w Estonii, Francji, Indonezji, Japonii, Łotwie, Niemczech, Szwecji, Tajlandii oraz Ukrainie.

Zapraszamy na spotkanie z Franciszkiem Orłowskim, artystą, który za pomocą swojej twórczości rzuca wyzwanie współczesnym problemom społecznym i politycznym. Jego sztuka dotyka tematów takich jak migracja, wykluczenie czy nierówności społeczne, a kluczowym elementem jego pracy jest bezpośrednie zaangażowanie osób, które zwykle pozostają na marginesie społecznej uwagi. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest „Ta krew jest dla ciebie”, gdzie imigranci mieszkający w Polsce oddawali krew, by symbolicznie podkreślić, że podziały narodowościowe i etniczne tracą znaczenie, gdy chodzi o ludzkie życie. Orłowski w swoim dorobku ma także prace takie jak „Praca za/na drobne”, krytycznie odnoszące się do realiów pracy za minimalne wynagrodzenie oraz „Pocałunek miłości”, gdzie zamienia się ubraniami z osobami bezdomnymi, stawiając pytania o godność i tożsamość.
Twórczość Orłowskiego to sztuka pełna empatii, która zaprasza do głębszego spojrzenia na życie ludzkie. To również zaproszenie do rozmowy na temat współczesnych wyzwań, które dotykają nas wszystkich.
Karol Suwała

Spotkanie w ramach programu edukacyjnego Galerii Łaźnia. Kurator: Karol Suwała

Wróć