Pieśni rosyjskie i arie włoskie - Róża Kajnath (sopran), Urszula Bakalarska (fortepian)

25 kwietnia (niedziela) 2021 r., godz. 16.00
Premiera online na kanale YouTube oraz na Facebook

Róża Kajnath. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu solowego prof. zw. dr hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego.  Występowała m. in w Operze Bałtyckiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Kaszubskiej, Gdyńskiej Filharmonii, Operze Kameralnej w Warszawie. Zadebiutowała wykonaniem partii Eurydyki w operze Orfeusz i Eurydyka Ch. W. Glücka, w ramach spektakli dyplomowych w AM w Gdańsku. W maju 2013 wystąpiła na deskach Opery Bałtyckiej wcielając się w rolę Zity w operze Gianni Schicchi G. Pucciniego. W listopadzie 2013 w Nadbałtyckim Centrum Kultury zaśpiewała w dwóch pozostałych operach należących do Tryptyku: Il Tabarro jako Frugola oraz La Suora Zelatrice w operze Suor Angelica w spektaklach organizowanych w ramach V Gdańskich Dni Wokalistyki MUSICA VOCALE.  W czerwcu 2014 zaśpiewała swój recital dyplomowy jako Dorabella w operze Cosi fan tutte W. A. Mozarta. W listopadzie tego samego roku wzięła udział w operowej produkcji Gianni Schicchi w Warszawskiej Operze Kameralnej, wcielając się w postać Ciesci. W 2015 w Małej Gdyńskiej Filharmonii brała udział w koncertach w ramach muzycznych poranków Nie taki Straszny Dwór St. Moniuszki. W 2016 wykonała partię solową Requiem W. A. Mozarta z towarzyszeniem Capelli Gedanensis oraz Baltic Chamber Choir. W 2017 w Gdańsku w Bazylice Mariackiej wykonała partię solową w Symfonii Dzwony S. Rachmaninowa w towarzystwie orkiestry Collegium Musicum Berlin. W swoim repertuarze posiada wiele różnych dzieł oratoryjno-kantatowych, operowych oraz pieśni, m. in. Pasja według św. Mateusza, Msza h-moll J. S. Bacha, Msza C-dur W. A Mozarta. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich. Oprócz wykształcenia wokalnego, posiada zdolności aktorskie szlifowane pod okiem specjalistów, reżyserów i znanych aktorów.

Urszula Bakalarska ukończyła studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem prof. Mai Nosowskiej-Pasławskiej i prof. Jana Kuleszy. Obecnie jest starszym wykładowcą-korepetytorem wokalnym na Wydziale Wokalno-Aktorskim AM w Gdańsku. 

Występowała jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Akompaniowała wielu młodym wokalistom podczas mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych przez Fedorę Barbieri, Renatę Scotto, Ronaldo Paneraia, Salvatora Fisichellę, Paula Esswooda i Katię Ricciarelli. Jako pianistka współpracowała z prestiżowymi konkursami, jak Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Wokalny Giovanni Martinelli- Aureliano Pertile w Montagnianie (Włochy) czy Międzynarodowy Konkurs Wokalnym im. Hariclei Darclée w Braili (Rumunia).

Program koncertu:

Część pierwsza (pieśni rosyjskie)

  1. Piotr Czajkowski – pieśń pt. Ja li v pole da ne trawuszka byla
  2. Piotr Czajkowski – pieśń pt. Otczewo
  3. Siergiej Rachmaninow – pieśń pt. Zdies harasho
  4. Siergiej Rachmaninow – pieśń pt. Ne poj krasawica pri mne

Część druga (arie włoskie)

  1. Vincenzo Bellini – aria Julii, Eccomi in lieta vesta... Oh! quante volte  z I aktu opery Capuleti e i Montecchi
  2. Giacomo Puccini – aria Lauretty, O mio babbino caro z I aktu opery Gianni Schicchi
  3. Giacomo Puccini – aria Liu, Signore, ascolta z I aktu opery Turandot
  4. Giacomo Puccini – aria Musetty, Quando me'n vo z III aktu opery La Bohème

Wróć