TOMASZ WRÓBLEWSKI - MALARSTWO

1 lipca (piątek) 2022 r., godz. 18.00
ul. Żeromskiego 56
wystawa czynna do 29 lipca 2022 r.

Artysta ur. w 1964 we Wrocławiu. Mieszka i pracuje w Pionkach. Ukończył PLSP w Nałęczowie, w 1990 Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 2009 Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania UW. Od 1994 należy do radomskiego okręgu ZPAP. W latach 1990-2008 kurator pionkowskiej Galerii „Format”. Pomysłodawca i komisarz wystawy Artystów Powiatu Radomskiego „Formatowanie”. Zajmuje się malarstwem i scenografią. Zorganizował 41 wystaw indywidualnych. Wziął udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Ma w dorobku 9 realizacji filmowych jako II scenograf, m.in. filmy J. J. Kolskiego. Laureat licznych nagród. Jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Dyneburgu na Łotwie, Państwowym Muzeum Sztuki na Majdanku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Moje obrazy to zestaw prac i motywów, które od dawna towarzyszyły mi jako stały element mojego otoczenia.
Jest to mój zamknięty, autonomiczny świat. To obszar kontrastów i przejść – strefy światła przechodzące w półmrok, przypadkowość uporządkowana w geometryczną przestrzeń, zderzenie konkretu z nieokreślonością.
Interesują mnie motywy pejzażu, który towarzyszy mi od zawsze. Ostatni czas, to specyficzny okres, który zmienił moje podejście do materii malarskiej jak i do świata. To czas zamknięcia i przemyśleń.
Wszystkie prace nawiązują do moich podróży, spostrzeżeń i fotograficznych notatek. Przedstawiłem w nich światło, przestrzeń, ciepło, wiatr i zapachy, które gdzieś w mojej głębi pozostały dając mi radość tworzenia, jak również wewnętrzny spokój i chęć do dalszej pracy twórczej.

Tomasz Wróblewski

Kurator wystawy: Michał Budzisz

Wróć