MAŁGORZATA MARSZAŁEK–GÓRSKA - KOINCYDENCJE

17 marca (piątek) 2023 r., godz. 18.00
Łaźnia RKŚTiG, ul. Żeromskiego 56 
wystawa czynna do 14 kwietnia 2023 r.

Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom z rysunku uzyskała w 2007 r. i to właśnie rysunek był przez lata jej główną formą wyrazu artystycznego. Potrzeba zmiany pojawiła się wraz z macierzyństwem. Nowe okoliczności obudziły tęsknotę za malarstwem, za kolorem, za strukturą płótna. Kolejne metry kwadratowe zapełniane barwnymi plamami przynosiły wyciszenie i harmonię.

Dla artystki równie ważne, jeśli momentami nie ważniejsze od ukończonego dzieła, jest doświadczenie samego procesu twórczego, radości, swobody, sprawczości, spokoju i ukojenia jakie ze sobą niesie. Najczęściej maluje abstrakcję. Sztuka, którą tworzy, nie domaga się nazwania. Ma raczej odwoływać się do wrażeń i emocji. (…) Intensywność barw i nieoczywistość zestawień dają energetyczną, działającą na zmysły mieszankę. Zastosowanie w każdej z prac elementów złota, zdaje się być rozwiązaniem przewrotnym i ryzykownym jednocześnie. Kolor ten przez lata łączony w sztuce wyłącznie ze sferą sacrum, z czasem zdewaluowany i kojarzony z blichtrem i tanią powierzchownością, z jednej strony wzbudza emocje, z drugiej pomnaża możliwość interpretacji.

Małgorzata mieszka i tworzy w Krośnie. Wiosną 2021 r. otworzyła w swoim rodzinnym mieście autorską pracownię artystyczną pod nazwą Lawsomnia, gdzie pracuje i na bieżąco prezentuje efekty swoich działań.

Wróć